poniedziałek, 9 grudnia 2013

Samochodowej derogacji ciąg dalszy

Komisja Europejska przychyliła się do prośby polskich władz w kwestii derogacji przepisów VAT dotyczących samochodów służących działalności gospodarczej.
W drodze odstępstwa od artykułu 168 Dyrektywy 2006/112/WE Polska otrzymuje zezwolenie na ograniczenie do 50% prawa do odliczenia podatku VAT od zakupu, wewnątrzwspólnotowego nabycia, przywozu, wynajmu lub leasingu pojazdów silnikowych, a także podatku VAT naliczonego od wydatków związanych z tymi pojazdami, gdy pojazd nie jest w pełni wykorzystywany w celach biznesowych.
Ograniczenia określonego w akapicie pierwszym nie stosuje się do pojazdów silnikowych o maksymalnej dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 3500 kg oraz pojazdów silnikowych o liczbie miejsc większej niż dziewięć włącznie z miejscem dla kierowcy.
Ograniczenie określone w akapicie pierwszym, nie ma zastosowania do podatku VAT pobieranego od wszelkich wydatków, które są w całości związane z działalnością podatnika.
Polska otrzymuje zezwolenie, aby nie traktować jako dostarczenia odpłatnych usług prywatnego użytkowania lub, w bardziej ogólnym rozumieniu, do użytkowania w celach innych niż związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, przez podatnika lub personel zatrudniony przez podatnika pojazdu, którego dotyczy ograniczenie zawarte w artykule 1 niniejszej Decyzji.

O ile dobrze rozumiem, korzystanie z takiego samochodu w celach prywatnych nie będzie traktowane jako nieodpłatne świadczenie - czynność podlegająca opodatkowaniu VAT. 
(Poland is authorised not to treat as a supply of services for consideration the private use by a taxable person or his staff or, more generally, for purposes other than those of his business, of a vehicle to which the restriction referred to in Article 1 of this Decision applies).
W chwili obecnej (obowiązuje ustawa z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym) przekazanie na cele osobiste samochodów i pojazdów samochodowych, co do których nie przysługiwało prawo pełnego odliczenia VAT, nie jest traktowane jako czynność opodatkowana - art.5 wspomnianej ustawy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz