niedziela, 12 kwietnia 2015

Sprzedaż poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej

Zazwyczaj sprzedaż towaru poza granicę RP nazywa się eksportem. Od kiedy Polska jest członkiem UE sprawa się skomplikowała. Eksportem jest sprzedaż poza teren UE, nie tylko Polski, z kolei sprzedaż poza teren RP, ale nabywcą jest kraj członkowski, może być zakwalifikowana jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów lub sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju (w zależności kto jest nabywcą). Skomplikowane? Troszkę.

Przykład:
Jesteśmy firmą zarejestrowaną dla potrzeb VAT UE.
1) Sprzedajemy towar dla włoskiej firmy, która przedstawiła nam swój NIP UE (numer, pod którym jest zarejestrowana dla potrzeb rozliczania transakcji wewnątrzwspólnotowych) -  transakcję tą traktujemy jako WDT (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów).
2) Ten sam towar kupiła firma z Ukrainy. Otrzymaliśmy potwierdzenie SAD, więc sprzedaż tą wykazujemy jako eksport ze stawką 0%.
3) Mamy sklep internetowy i ten sam towar sprzedajemy osobom fizycznym (nie przedstawiły swojego NIP UE).  W bieżącym roku sprzedaliśmy do Włoch towar o łącznej wartości 36 tysięcy EUR, co przewyższa limit ustalony przez władze Włoch (35 tys. EUR) - musimy zarejestrować się we Włoszech jako podatnik VAT i tam rozliczyć transakcję, która przekroczyła limit (oraz wszystkie następne w tym i kolejnym roku) . Nie wykazujemy tej transakcji w VAT7, ale VAT naliczony związany z tą transakcją podlega odliczeniu.
4) W tym samym sklepie zaopatrują się osoby fizyczne z Wielkiej Brytanii, które kupiły towar za 35 tys. GBP - limit w Wielkiej Brytanii wynosi 70 tys GBP, więc sprzedaż tą rozliczamy w Polsce - wykazujemy w deklaracji VAT7 wraz z podatkiem należnym według polskiej stawki.
5) Jedna firma z Włoch zażyczyła sobie towaru wraz z usługą montażu - w takim przypadku, pomimo że  nabywcą jest podatnik VAT, taką transakcję należy rozliczyć we Włoszech (należy zarejestrować się tam dla potrzeb VAT) (miejscem dostawy towarów montowanych jest miejsce montażu!)

Źródło:

1 komentarz:

  1. Planując sprzedaż poza Polską trzeba mieć certyfikat eac. Chodzi tu oczywiście o eksport na terenie Unii Celnej czyli kraje wschodnie. Coraz więcej Polskich firm się decyduje na ten krok.

    OdpowiedzUsuń