niedziela, 1 listopada 2015

Nowa deklaracja VAT-7 (15) - jak wypełnić. Przykład.

Już niedługo wszyscy będziemy skazani na nowe formularze VAT-7 w wersji 15. Zmiany dotyczą przede wszystkim procedury "reverse charge" czyli po naszemu "odwrotnego obciążenia" - czyli transakcje importu usług nie tylko z krajów UE, ale i krajów trzecich.  Do tego transakcje obrotu towarami wymienionymi w załączniku nr 11 do ustawy o VAT oraz usług związanych z prawami do emisji gazów cieplarnianych.
A teraz pokrótce opowiem co i gdzie upchnąć w nowej deklaracji:

EKSPORT USŁUG (głównie):
  1. Pozycja 11 - wartość dostaw towarów i usług, których miejsce świadczenia (ergo opodatkowania) ustalone na podstawie art. 22 - 28o znajduje się poza RP (nie istotne czy w kraju unijnym czy też trzecim), a podatnik miał prawo do odliczenia VAT naliczonego w związku z tymi dostawami. Znajdą się tu przede wszystkim usługi - transportowe, budowlane, wsparcia technicznego etc. - których miejsce świadczenia znajduje się poza Polską.
  2. Pozycja 12 - wartość usług, których miejsce świadczenia określa się na podstawie art. 28b, czyli uznaje się, iż zostały wykonane w miejscu siedziby usługobiorcy, znajdującym się w innym kraju UE, usługobiorca jest podatnikiem VAT, zaś usługi nie są zwolnione z VAT lub opodatkowane stawką zerową, a do tego usługobiorca jest zobowiązany do rozliczenia podatku VAT z tytułu tej usługi. Pozycja musi zgadzać się z sumą działu E deklaracji VAT-UE. W tej pozycji nie będzie już np. usług budowlanych, ponieważ ich miejsce świadczenia ustalane jest nie na podstawie art. 28b a art. 28e.
IMPORT USŁUG:
  1. Pozycja 27/28 - import usług z krajów trzecich (miejsce świadczenie ustalane zgodnie z art. 28b-28n) oraz z krajów UE (miejsce świadczenia art. 28c-28n) - przykładowo: usługa transportowa z USA oraz usługa projektu biurowca z Niemiec (wykluczone usługi z krajów UE, których miejsce świadczenia określa się na podstawie art.28b!).
  2. Pozycja 29/30 - zawężenie importu usług wyłącznie do usług od podatników z krajów UE, których miejsce opodatkowania ustalane jest zgodnie z art.28b (czyli w miejscu siedziby nabywcy) - np. usługa transportowa z Niemiec.
DOSTAWA I NABYCIE TOWARÓW I USŁUG OBJĘTYCH ODWROTNYM OBCIĄŻENIEM - KRAJOWE (w tym towary wymienione w załączniku nr. 11 oraz usługi związane z obrotem prawami do emisji gazów cieplarnianych):
  1. Pozycja 31 - wypełnia dostawca - dotyczy wyłącznie transakcji objętych odwrotnym obciążeniem (zał. nr 11 + gazy cieplarniane), których miejsce świadczenia znajduje się na terenie RP - kwota zgodna z deklaracją VAT-27!
  2. Pozycja 32/33 - wypełnia nabywca - nabycie towarów mające miejsce na terenie Polski od podmiotów nie będących zarejestrowanych w Polsce dla potrzeb VAT - np. zakupy dokonane na targach. Pozycja nie dotyczy załącznika nr 11.
  3. Pozycja 34/35 - wypełnia nabywca - rozliczenie podatku należnego z tytułu nabycia towarów z zał. nr 11 oraz związanych z obrotem gazami cieplarnianymi.
ROZLICZENIE "ZŁYCH DŁUGÓW":
  1. Pozycja 47 - wypełnia dłużnik - korekta niesłusznie odliczonego VAT należnego - ujmuje kwotę niezapłaconego podatku ze znakiem minus w miesiącu, w którym upływa 150 dzień od upływu terminu płatności. UWAGA! W momencie zapłaty zobowiązania, uprzednio rozliczony VAT ujmuje się "normalnie" w dziale D2 oraz zaznacza kwadrat"tak" w pozycji 63 ("Podatnik w okresie rozliczeniowym dokonał zwiększenia podatku naliczonego na podstawie art. 89b ust. 4 ustawy")

Przykład:



7 komentarzy:

  1. Dziękuję za świetny artykuł i rewelacyjnie wyjaśnione wskazówki!! Jestem totalnym laikiem w dziedzinie finansów i ekonomii dlatego takie blogi jak Twój są dla mnie bardzo cenne!

    OdpowiedzUsuń
  2. Z VAT-em nigdy nie była zbyt prosta sprawa. Mam małe przedsiębiorstwo i ciężko by mi było gdyby nie księgowa. Sytuacja wygląda niestety tak, że teraz Urząd Skarbowy może bardzo utrudnić nam życie kiedy popełnimy jakiś błąd związany z rozliczeniem podatku.

    OdpowiedzUsuń
  3. Cenne informacje i wskazówki. Bardzo ciekawie napisane

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo przydatny i pomocny tekst, świetny wpis

    OdpowiedzUsuń
  5. Obowiązek złożenia deklaracji podatkowej spoczywa na każdym z nas. Na szczęście teraz można tego dokonać również bez wychodzenia z domu.

    OdpowiedzUsuń
  6. Podoba mi się bardzo Twój styl pisania

    OdpowiedzUsuń