czwartek, 24 stycznia 2013

Pracownik w kosztach

Pracownik oznacza koszty - koszt wynagrodzenia i koszt składek ubezpieczeniowych płaconych przez pracodawcę ze swojej puli.
Sposób księgowania tych wydatków nazywam "upośledzonym memoriałem", ponieważ co do zasady księguje się je w koszty miesiąca, za który zostały naliczone. O ile zostały zapłacone w terminie przewidzianym przez osobne regulacje - prawo pracy, regulaminy wynagradzania, umowę o pracę, przepisy o ubezpieczeniu społecznym.
Wynagrodzenia - zalicza się do kosztów miesiąca, za który są należne, pod warunkiem, że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji pracownika w terminie - ustalonym w regulaminie wynagradzania, umowie o pracę lub Kodeksie Pracy. Kodeks Pracy ustala maksymalny termin wypłaty miesięcznego wynagrodzenia na 10 dzień następnego miesiąca. Regulamin i umowa mogą ustanawiać wcześniejszy termin, który jest dla pracodawcy wiążący, także podatkowo.
Składki z tytułu ubezpieczeń społecznych, FP i FGŚP - ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych ustala maksymalny termin zapłaty składek na 15 dzień kolejnego miesiąca (dla firm zatrudniających pracowników) i zachowanie tego terminu upoważnia do zaliczenia składek do kosztów w miesiąca, którego dotyczą.

Jeśli pracodawca nie dotrzyma terminów zapłaty, wynagrodzenia i składki stają się kosztami podatkowymi w miesiącu poniesienia. Z drobnym zastrzeżeniem - jeśli wynagrodzenie nie zostało wypłacone terminowo, składki od niego naliczone także są księgowane w KUP w miesiącu poniesienia, mimo że mogą być zapłacone w ustawowym terminie.

Iksiński-bud wypłaca murarzom wynagrodzenia zgodnie z terminem kodeksowym do 10-tego następnego miesiąca.Wynagrodzenie za styczeń zapłacił 08 lutego, a 15 lutego wpłacił składki na konto ZUS (konto zostało obciążone). W takim przypadku zarówno wynagrodzenie jak składki są kosztami stycznia.
W lutym Iksiński miał obsuwkę i wynagrodzenie za ten miesiąc zapłacił 11 marca, natomiast na składki ZUS jakoś uzbierał. W tym przypadku oba wydatki zalicza się do kosztów marca.

Jeśli chodzi o wypłaty z tytułu umów cywilno-prawnych, stają się one kosztem w miesiącu faktycznego poniesienia. Jeśli chodzi o składki naliczone od wartości umów - stosuje się powyższą zasadę.

art.22 ust. 6ba i 6bb ustawy o pod. doch. od osób fiz.

1 komentarz:

  1. Jeśli mowa o rozliczaniu pracowników to ciekawy jestem czy wiecie, że obsługą kadr i płac mogą zajmować się także biura rachunkowe? Jeśli szukacie dla siebie firmy do współpracy i interesuje Was outsourcing księgowości dla spółek to zobaczcie czy dane biuro nie zajmuje się także obsługą kadrowo-płacową. Jeśli dane biuro ma w zespole fachowców kadrowości to na pewno zgodzą się przejąć na siebie takie obowiązki. Z korzyścią dla firmy, będzie można wtedy obniżyć koszty prowadzenia działalności.

    OdpowiedzUsuń