niedziela, 22 lutego 2015

Kurs waluty w WNT i nie tylko cz. 2

Życie byłoby znacznie prostsze, gdyby lewica wiedziała co robi prawica, a autorzy przepisów z zakresu podatku dochodowego wiedzieli co robią spece od VATu i odwrotnie. Niestety. Ogólny pogląd zapewne mają służby FSB, bo chcą, oraz służby księgowe, bo muszą.

Tak wyglądają zależności między poszczególnymi przepisami w kwestii kursu waluty:

poniedziałek, 16 lutego 2015

Kurs waluty w WNT i nie tylko cz. 1


Ostatnio Polska niemalże wygrała ranking na najmniej przyjazne dla biznesu państwo - na swoją świetna pozycję kraj nasz zapracował takimi casusami, jak ten na obrazku powyżej. Jedna faktura i co najmniej dwa różne sposoby przeliczenia. 
Ale na początek zostanę na gruncie VAT-u i nabyć wewnątrzwspólnotowych. Tu wybór kursu determinuje data powstania obowiązku podatkowego (w WNT data faktury lub 15-sty dzień miesiąca następującego po dniu dostawy, jeśli faktura zostałaby wystawiona po tym dniu lub wcale). Do wyboru mamy kursy Narodowego Banku Polskiego lub Europejskiego Banku Centralnego.

Przykład 1.

czwartek, 12 lutego 2015

Nota kredytowa czyli credit note

Podstawowym dokumentem korygującym w wewnątrzwspólnotowym obrocie towarami jest nota kredytowa/credit note lub "po naszemu" faktura korygująca.
Dokument ten tak samo jak nasza swojska faktura korygująca rozliczana jest w różnych terminach:

Ilustracja pokrótce pokazuje zasady wyboru daty rozliczenia takiej noty. Wątpliwości pojawiają się tylko w kwestii zwrotu towaru do sprzedawcy. W tym temacie funkcjonuje rozbieżne orzecznictwo organów podatkowych:

wtorek, 10 lutego 2015

Korekty w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów

Kolega podrzucił mi dzisiaj pliczek not kredytowych z Włoch. Praktycznie same reklamacje jakościowe. 
W takich przypadkach strony transakcji mają szereg opcji do wyboru - mogą umówić się na rabat związany z obniżoną jakością towaru, mogą go wymienić, naprawić albo też oddać z powrotem dostawcy. Równie dobrze dostawca może nie uwzględnić reklamacji i odmówić obniżenia ceny czy też przyjęcia zwrotu. Zdarzają się też sytuacje innego rodzaju, np. dostarczona ilość towaru nie pokrywa się z ilością zafakturowaną. Lub też dogadana cena nie została ujęta na fakturze. 


Rabaty, upusty etc.

Przykład: Zgłosiliśmy Włochom usterki w dostarczonych przez nich komponentach. Nie były one rodzaju dyskwalifikującego towar, więc umówiliśmy się na na 10% rabatu. 

niedziela, 8 lutego 2015

Przemieszczenie nietransakcyjne a WNT


Wewnątrzwspólnotowe nabycie może wystąpić również w przypadku, kiedy podatnik przemieszcza towary należące do niego z terytorium jakiegoś państwa członkowskiego na terytorium Polski i w Polsce zamierza wykorzystywać je do działalności gospodarczej. Taka sytuacja wystąpi również w sytuacji, kiedy podatnik zaimportuje towary na terytorium państwa członkowskiego i następnie przewiezie je do Polski. Warunkiem jest bycie podatnikiem VAT w państwie członkowskim i w Polsce (patrz interpretacja poniżej). Jest to czynność zrównana z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów.


Przykład:
"Witex" ma zakłady w Czechach i w Polsce. Sprowadził do Polski towary, które będzie wykorzystywał do działalności w Polsce - w Czechach musi zadeklarować dostawę wewnątrzwspólnotową, a w Polsce rozliczyć nabycie wewnątrzwspólnotowe.
Obowiązek podatkowy w takim przypadku wystąpi 15-stego dnia miesiąca następnego po dniu dostawy (faktura w takim przypadku nie wystąpi).

Istnieją też przypadki, które nie są traktowane jak czynności zrównane z WNT i nie podlegają obowiązkowi rozliczenia:

Przykłady:

1. "Witex" kupił u "Pepiczka" maszynę, którą czeska firma zamontuje na terenie zakładu w Warszawie. Czesi przemieścili maszynę, ale miejscem opodatkowania tej transakcji jest Polska i polska firma jest obowiązana do rozliczenia podatku z tytułu tej transakcji.

2. "Pepiczek" sprzedaje z Czech do Polski knedliczki osobom fizycznym niebędącym podatnikami. Jest to sprzedaż wysyłkowa na teren Polski i to czeska firma ma obowiązek rozliczyć podatek.

3. "Witex" kupił u "Pepiczka" dwie maszyny do warzenia piwa i sprowadził je do Polski, aby stąd  jedną wyeksportować na Ukrainę, a drugą odsprzedać Litwinom (WDT). Przemieszczenie to nie podlega pod wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.
Gdyby natomiast "Witex" zamiast odsprzedać maszynę Litwinom, przeznaczył ją do własnego zakładu położonego na Litwie, pojawiłby się problem, czy takiej dostawy nie należałoby potraktować jako WNT. Polska występuje tu jedynie w roli kraju tranzytowego, nie mniej jednak organa podatkowe mogą mieć inny pogląd na ten temat.

Przykład z interpretacji IBPP4/443-120/13/LG:

czwartek, 5 lutego 2015

Co to jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Od tego tematu powinnam była zacząć, ale dopiero przy zagadnieniu nietransakcyjnego  przemieszczenia uświadomiłam sobie, że to, czym jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, nie jest takie oczywiste.




środa, 4 lutego 2015

Data powstania obowiązku podatkowego w nabyciu wewnątrzwspólnotowym

Data powstania obowiązku podatkowego oznacza datę, z którą należy rozliczyć podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Przykłady:

niedziela, 1 lutego 2015