niedziela, 22 lutego 2015

Kurs waluty w WNT i nie tylko cz. 2

Życie byłoby znacznie prostsze, gdyby lewica wiedziała co robi prawica, a autorzy przepisów z zakresu podatku dochodowego wiedzieli co robią spece od VATu i odwrotnie. Niestety. Ogólny pogląd zapewne mają służby FSB, bo chcą, oraz służby księgowe, bo muszą.

Tak wyglądają zależności między poszczególnymi przepisami w kwestii kursu waluty:



Mamy trzy regulacje, z których dwie się pokrywają, a trzecia jakiś czas temu przestała współpracować z koleżankami.
Dopóki mamy do czynienia z WNT, problemu nie ma, ale kiedy  kupujemy od dostawcy krajowego, który wystawia nam fakturę w walucie obcej, rozliczenie jej robi się problematyczne - w sytuacji, kiedy data wystawienia faktury nie pokrywa się z datą dostawy.



Kupiliśmy komponenty za 1000 EUR. Dostawa miała miejsce 2 lutego 2015, zaś dostawca wystawił fakturę 4 lutego.
W przypadku WNT kurs, według którego księgujemy fakturę jest ten sam dla potrzeb VAT jak i podatku dochodowego/wyceny bilansowej. Jednak w sytuacji nabycia krajowego, kurs dla potrzeb VAT wyznacza data dostawy, zaś dla potrzeb podatku dochodowego czy UOR, stosowany jest kurs z dnia poprzedzającego wystawienie faktury.
Cała ta zabawa ze stosowaniem podwójnego kursu walut jest do przyjęcia w systemach typu Symfonia, kiedy dekret wpisuje się z "palca" podczas ewidencji faktury, jednak w całym szeregu innych programów f-k będzie to dość trudne.  


2 komentarze:

  1. Ja nigdy, aż tak na czynniki pierwsze nie rozbijałam kursów walut, gdyż nie mam nawet takiej potrzeby. Jeśli chcę wiedzieć jakie są aktualne kursy walut to na stronie https://cinkciarz.pl/wymiana-walut/kursy-walut-cinkciarz-pl mogę to od razu sprawdzić i wiem wszystko na bieżąco. Następnie w kantorze internetowym dokonuję wymiany i to jest właśnie najlepsze.

    OdpowiedzUsuń