Kolega podrzucił mi dzisiaj pliczek not kredytowych z Włoch. Praktycznie same reklamacje jakościowe.
W takich przypadkach strony transakcji mają szereg opcji do wyboru - mogą umówić się na rabat związany z obniżoną jakością towaru, mogą go wymienić, naprawić albo też oddać z powrotem dostawcy. Równie dobrze dostawca może nie uwzględnić reklamacji i odmówić obniżenia ceny czy też przyjęcia zwrotu. Zdarzają się też sytuacje innego rodzaju, np. dostarczona ilość towaru nie pokrywa się z ilością zafakturowaną. Lub też dogadana cena nie została ujęta na fakturze.
Rabaty, upusty etc.
Przykład: Zgłosiliśmy Włochom usterki w dostarczonych przez nich komponentach. Nie były one rodzaju dyskwalifikującego towar, więc umówiliśmy się na na 10% rabatu.
Reklamowany towar o wartości 10.000 EUR otrzymaliśmy w styczniu, w lutym zgłosiliśmy reklamację i w tym samym miesiącu otrzymaliśmy credit note na 1.000 EUR. W styczniu rozliczyliśmy WNT o wartości 10.000 EUR, zaś w lutym zmniejszyliśmy podstawę opodatkowania o 1.000 EUR.
Wymiana towaru
Przemieszczenie towaru związane z wymianą wadliwego towaru na pełnowartościowy pozostaje poza WNT - odbywa się ono w ramach pierwotnej transakcji nabycia wewnątrzwspólnotowego tego towaru.
Naprawa towaru
Ogólnie rzecz ujmując na nabywcy nie spoczywają żadne obowiązki związane z naprawą. W przypadku naprawy odbywającej się na terenie Polski nie ma przemieszczenia, dodatkowo należy przyjąć, iż należność za dostawę obejmuje również koszty napraw gwarancyjnych i części zamiennych.
Z kolei wywóz poza Polskę łączy się z przemieszczeniem do innego kraju członkowskiego, jednakże art. 13 ust. 4 pkt 6 wyłącza takie przemieszczenie z katalogu czynności objętych procedurą WNT - taki przemieszczany towar ma zostać poddany usłudze i wrócić z powrotem na terytorium kraju.
Nadwyżki
Przykład: Dostawca z Francji przysłał nam w styczniu 1000 szt zamówionych komponentów z dołączoną fakturą na 800 szt. Zgłosiliśmy mu zaistniałą sytuację i w marcu wystawili fakturę na brakujące 200 szt. W styczniu rozliczyliśmy WNT wg faktury na 800 szt, zaś w lutym nabycie pozostałych 200 szt. (faktura wystawiona w marcu, jednakże obowiązek podatkowy z tytułu tej dostawy wypadł 15 lutego - czyli 15-stego dnia miesiąca następującego po dniu dostawy).
Ewentualny zwrot byłby poza ramami WNT.
Niedobory
Przykład: Zamówilismy w niemieckiej firmie 1000 szt. komponentów. Niemcy wykonali dostawę w grudniu, ale przysłali tylko 700 szt, a fakturę wystawili na całe zamówienie czyli 1000 szt.
Wariant 1. Wystawili credit note - w grudniu rozliczono nabycie 700 szt.
Wariant 2. W styczniu dosłali brakujące 200 szt - w grudniu należało rozliczyć nabycie 1000 szt. Dopuszczalne jest wystawienie faktury przed dokonaniem dostawy.
Nieuwzględnienie reklamacji
Przykład: Kupiliśmy we Włoszech komponenty - zamówienie opiewało na 1000 szt i taka ilość figurowała na otrzymanej fakturze. Niestety przesyłka zawierała 900 szt. dostawa odbywała się na zasadach EX WORKS, czyli na nasz koszt i ryzyko. Zgłosiliśmy Włochom reklamację, jednakże oni ją odrzucili twierdząc, że sprawdzono stany i dokumenty magazynowe i nie mają podstaw ku akceptacji naszego zażalenia. Niestety nie ustalono losów zaginionej partii towaru, więc cena towarów, które dotarły podniosła się o wartość zguby.
W związku z przepisem, iż podstawą opodatkowania WNT jest wszystko, co stanowi zapłatę, a my nie mamy noty korygującej, która by tą wartość zmieniała, nie pozostaje nam nic innego jak rozliczyć kwotę z faktury pierwotnej.
Zwrot towaru
Przykład: W listopadzie 2014 r otrzymaliśmy komponenty z Czech. Dopiero w styczniu, kiedy materiały te trafiły do produkcji okazało się, że są wadliwe i nie nadają się do wykorzystania.W styczniu też odesłaliśmy je z powrotem do Czech, a w lutym Czesi wystawili credit note.
Niestety - orzecznictwo w tym temacie jest rozbieżne i przed nami dwie opcje:
opcja 1: skorygować podstawę opodatkowania WNT w miesiącu dokonania zwrotu czyli w styczniu;
opcja 2: skorygować podstawę WNT w lutym - miesiącu otrzymania noty korygującej
(wyjaśnienia do zagadnienia w kolejnym poście)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz