poniedziałek, 16 lutego 2015

Kurs waluty w WNT i nie tylko cz. 1


Ostatnio Polska niemalże wygrała ranking na najmniej przyjazne dla biznesu państwo - na swoją świetna pozycję kraj nasz zapracował takimi casusami, jak ten na obrazku powyżej. Jedna faktura i co najmniej dwa różne sposoby przeliczenia. 
Ale na początek zostanę na gruncie VAT-u i nabyć wewnątrzwspólnotowych. Tu wybór kursu determinuje data powstania obowiązku podatkowego (w WNT data faktury lub 15-sty dzień miesiąca następującego po dniu dostawy, jeśli faktura zostałaby wystawiona po tym dniu lub wcale). Do wyboru mamy kursy Narodowego Banku Polskiego lub Europejskiego Banku Centralnego.

Przykład 1.
Dnia 30 stycznia otrzymaliśmy towar od czeskiej firmy. Do towaru dołączono fakturę na 1000 EUR wystawioną 28.01.2015. Do rozliczenia tej faktury użyłam kursu z dnia 27.01.2015 (dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury).
Przykład 2. Dnia 25 stycznia kurier przywiózł nam komponenty z niemieckiej firmy. Niestety sprzedawca nie dołączył faktury. W wyniku wymiany maili otrzymaliśmy fakturę wystawioną 20 lutego. Trzeba ją przeliczyć według kursu z 19 lutego (na dzień poprzedzający powstanie obowiązku podatkowego, który w tym przypadku powstał 15-tego dnia następnego miesiąc z uwagi na mocno opóźnioną fakturę.)
Przykład 3. Dnia 15 lutego otrzymaliśmy towar z Francji. Faktura jednak została wystawiona już 28 stycznia. musimy ją rozliczyć według kursu z dnia 27 stycznia.

Dokumenty korygujące wystawione w walucie również wymagają przeliczenia. Ogólna zasada jest taka, iż stosuje się kurs faktury pierwotnej jeśli przyczyną korekty jest okoliczność, która miała miejsce w czasie pierwotnej transakcji, zaś w przypadku wykonania czynności już po fakcie - kursem właściwym jest kurs z dnia poprzedzającego wystawienie korekty.

Przykład 4. Kupiliśmy styczniu od dostawcy słowackiego elementy do produkcji - faktura została wystawiona według cen prognozowanych, a umowa między nami zakłada późniejsze wyrównanie do rzeczywistych kosztów produkcji. Po zamknięciu kwartału Słowacy wycenili koszty produkcji według kwot rzeczywiście poniesionych i 15 kwietnia wystawili fakturę korygującą podwyższającą pierwotną cenę. W tym przypadku właściwym kursem EUR jest kurs z dnia 14 kwietnia.

Przyznam, że mam wątpliwości co do faktur in minus spowodowanych czynnościami wykonanymi po wystawieniu faktury pierwotnej (np. redukcja ceny po oszacowaniu kosztów rzeczywistych). Jednakże wiele źródeł wskazuje, iż faktury korygujące IN MINUS powinny być przeliczane według kursu faktury pierwotnej.

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Chociaż bardzo często obracam walutą obcą to nigdy nie zagłębiałem się w jej świat tak jak jest tutaj to ukazane. Dla moich potrzeb całkowicie wystarcza mi korzystanie z kantoru internetowego https://cinkciarz.pl/wymiana-walut i wtedy mam pewność, że bardzo szybko i do tego po dobrym kursie będę mógł nabyć tyle waluty obcej ile mi akurat potrzeba.

    OdpowiedzUsuń