niedziela, 15 grudnia 2013

Jak spłacić dług długiem i nie zapłacić podatku

Są rzeczy na niebie i ziemi o których nie śniło się fizjologom, tfu, filozofom. Do takich rzeczy należą prawnicze sztuczki.
Okazuje się, że niekoniecznie trzeba zapłacić za faktury kosztowe, aby uniknąć korekty kosztów. Wierzyciela należy zaspokoić.
Art. 24d updof i 15b updop nakazują obowiązek skorygowania kosztów uzyskania o wartość wydatków, które nie zostały uregulowane w stosownych terminach. Okazuje się, że słowo "regulować" posiada szersze znaczenie niż "zapłacić", a oznacza, mniej więcej, wygaszenie zobowiązania bez uszczerbku na majątku wierzyciela. Kodeks cywilny (art. 453, 498-506) przychodzi w sukurs niepłacącym i dopuszcza następujące formy regulowania zobowiązań bez wypłukiwania się z zasobów środków płatniczych:
  1. odnowienie, czyli zastąpienie zobowiązania z tytułu dostawy towarów lub usług innym zobowiązaniem z tytułu weksla własnego lub umowy pożyczki - art. 506 KC;
  2. potrącenia czyli swojskiej kompensaty (to akurat logiczne) - art. 498-505 KC;
  3. świadczenia w miejsce wykonania (datio in solutum) - czyli wykonanie przez dłużnika pewnego świadczenia w zamian za zwolnienie z długu - oczywiście za zgodą wierzyciel (również w miarę logiczne)- art. 453 KC.
Frapuje mnie dopuszczenie przez organa podatkowe opcji zamiany dług na dług jako formy regulowania zobowiązań. Nie jestem przekonana, czy o to właśnie chodziło twórcom przepisów antyzatorowych.
Okazuje się, że istnieją interpretacje indywidualne, które dopuszczają stosowanie takich rozwiązań (zapłaty wekslem własnym):
   Wskazać należy, iż termin "uregulowanie", którym posługuje się ustawodawca w powołanych powyżej przepisach jest pojęciem szerokim, obejmującym wszelkie typy rozliczeń, takich jak: gotówka, czek gotówkowy, dowód wpłaty na rachunek bankowy, polecenie przelewu, polecenie zapłaty, czek rozrachunkowy, akredytywa, weksel własny, weksel trasowany, okresowe rozliczenia saldami, rozliczenia planowe, karta płatnicza, potrącenie (kompensata). Przez termin "uregulowanie", o którym mowa w powołanych wyżej przepisach należy więc rozumieć każdą dopuszczalną prawnie formę efektywnego spełnienia świadczenia skutkującym wygaśnięciem zobowiązania.
    Na powyższe rozumienie terminu "uregulowanie" wskazuje jego literalne brzmienie. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN, "uregulować" znaczy m.in. "uiścić jakąś należność". Z kolei, "uiścić - uiszczać" oznacza "uregulować należność za coś". Natomiast "uiszczać się" zgodnie z powyższym słownikiem, oznacza "wywiązać się z jakiegoś zobowiązania finansowego". W konsekwencji, należy uznać, iż "uregulować", zgodnie z literalnym brzmieniem, oznacza spełnienie świadczenia skutkującego wywiązaniem się z zobowiązania finansowego, a w konsekwencji - wygaśnięciem zobowiązania. -  IPTPB3/423-101/13-4/MF
Cały wic z odnowieniem polega na tym, aby jedno zobowiązanie zamienić na drugie, nowo zaciągnięte. W tym celu należy sporządzić specjalną umowę. Bez takiej umowy, wygaszającej jedno zobowiązanie, a tworzące kolejne, w tym przypadku wekslowe, sam weksel będzie traktowany jako zabezpieczenie zobowiązania, a nie jego spłata.
Źródło


Przy tej okazji napomknę jeszcze o instytucji "umorzenia". Jeśli wierzyciel, z jakichś powodów, umorzy dłużnikowi jego zobowiązanie, nie oznacza to jego uregulowania i braku obowiązku korekty. 
      Biorąc pod uwagę powyższe, nie sposób zgodzić się z poglądem Spółki, iż umorzenie należności czyni "bezprzedmiotowym" (str. 3 wezwania do usunięcia naruszenia prawa) skorzystanie z ulgi za złe długi. Przeciwnie wierzytelność nadal nie jest zaspokojona i z punktu widzenia wierzyciela nadal jest "zła". Podatnik będący wierzycielem takiej należności może skorzystać z prawa do korekty podatku należnego, by pomniejszyć swoją stratę wynikającą z braku zapłaty ceny przynajmniej o wartość zawartego w niej podatku.
Jest to fragment orzeczenia NSA I SA/ŁD 355/11 wydanego na gruncie starych przepisów dotyczących korekty VAT od złych długów, ale należy przypuszczać, iż logika w przypadku korekty KUP będzie zbliżona.

poniedziałek, 9 grudnia 2013

Samochodowej derogacji ciąg dalszy

Komisja Europejska przychyliła się do prośby polskich władz w kwestii derogacji przepisów VAT dotyczących samochodów służących działalności gospodarczej.
W drodze odstępstwa od artykułu 168 Dyrektywy 2006/112/WE Polska otrzymuje zezwolenie na ograniczenie do 50% prawa do odliczenia podatku VAT od zakupu, wewnątrzwspólnotowego nabycia, przywozu, wynajmu lub leasingu pojazdów silnikowych, a także podatku VAT naliczonego od wydatków związanych z tymi pojazdami, gdy pojazd nie jest w pełni wykorzystywany w celach biznesowych.
Ograniczenia określonego w akapicie pierwszym nie stosuje się do pojazdów silnikowych o maksymalnej dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 3500 kg oraz pojazdów silnikowych o liczbie miejsc większej niż dziewięć włącznie z miejscem dla kierowcy.
Ograniczenie określone w akapicie pierwszym, nie ma zastosowania do podatku VAT pobieranego od wszelkich wydatków, które są w całości związane z działalnością podatnika.
Polska otrzymuje zezwolenie, aby nie traktować jako dostarczenia odpłatnych usług prywatnego użytkowania lub, w bardziej ogólnym rozumieniu, do użytkowania w celach innych niż związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, przez podatnika lub personel zatrudniony przez podatnika pojazdu, którego dotyczy ograniczenie zawarte w artykule 1 niniejszej Decyzji.

O ile dobrze rozumiem, korzystanie z takiego samochodu w celach prywatnych nie będzie traktowane jako nieodpłatne świadczenie - czynność podlegająca opodatkowaniu VAT. 
(Poland is authorised not to treat as a supply of services for consideration the private use by a taxable person or his staff or, more generally, for purposes other than those of his business, of a vehicle to which the restriction referred to in Article 1 of this Decision applies).
W chwili obecnej (obowiązuje ustawa z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym) przekazanie na cele osobiste samochodów i pojazdów samochodowych, co do których nie przysługiwało prawo pełnego odliczenia VAT, nie jest traktowane jako czynność opodatkowana - art.5 wspomnianej ustawy.

środa, 4 grudnia 2013

Goście, goście. Jednak KUP.

Ministerstwo Finansów w końcu przyjęło stanowisko w kwestii nakładów na drobne poczęstunki dla kontrahentów. Paluszki, wafelki, delicje, śmietanka do kawy - mogą być ujmowane w kosztach uzyskania przychodu. O ile zostały zużyte podczas spotkań, które można połączyć z obszarem działalności podmiotu.

Cytując Ministerstwo:
“Reasumując, należy stwierdzić, że analiza tez wyroku NSA z dnia 17 czerwca 2013 r., sygn. akt II FSK 702/11 prowadzi do wniosku, iż nie podlegają wykluczeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 updop i art. 23 ust. 1 pkt 23 updof ponoszone przez podatników wydatki na drobne poczęstunki (np. ciastka, paluszki, kanapki), napoje (np. kawa, herbata, woda mineralna, soki), a także posiłki (np. obiady, lunche), niezależnie od miejsca ich podawania (w siedzibie podatnika, czy też poza nią), podawane podczas prowadzenia rozmów z kontrahentami, inwestorami, wykonawcami etc. dotyczących zakresu prowadzonej przez podatników działalności gospodarczej.”


Zastanawiałam się, jak rzecz ma się z “chodliwymi” towarami nagminnie wyżeranymi przez pracowników. Doczytałam się, iż “udostępnione pracownikom w miejscu wyznaczonym i ogólnie dostępnym: kawa, herbata, mleko, cukier oraz słodycze - ciastka, czekoladki, itp., a także owoce, z których pracownicy korzystają w godzinach swojej pracy i na terenie zakładu, nie stanowią dla nich nieodpłatnego świadczenia, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym, jako przychód ze stosunku pracy, ponieważ nie można w takiej sytuacji określić zakresu korzyści uzyskanej przez konkretnego pracownika z tytułu sfinansowania przez pracodawcę kosztów zakupionych produktów spożywczych”(ILPB1/415-309/12-2/AMN), a więc nie dolicza się frykasów do przychodu podlegającego opodatkowaniu i oskładkowaniu.
Ponadto, pracodawca “może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem dla pracowników napojów i artykułów spożywczych przeznaczonych do zużycia dla kontrahentów i klientów dla oraz pracowników podczas spotkań służbowych, ze względu na fakt, iż poniesione wydatki służą do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług” (IPPP2/443-748/12-2/KOM).

Morał z tego taki, iż jeśli pracownicza konsumpcja ma związek z wykonywaniem obowiązków służbowych (lub przepisami BHP??) słodycze moga zostać uznane za KUP a VAT za naliczony. Ale jeśli trzy pracownice rozpracują paczkę delicji podczas plotkarskiego meetingu w socjalnym, oznacza to defraudację mienia i narażenie Skarbu Państwa. Ale wyższej emerytury nie otrzymają.

niedziela, 13 października 2013

Obowiązek podatkowy w VAT w roku 2014

Obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług to konieczność wykazania w rejestrze podatku VAT należnego z tytułu dokonania czynności, która podlega opodatkowaniu. Data powstania obowiązku podatkowego to nic innego, jak data z którą należy wykazać VAT należny związany z czynnością opodatkowaną.

środa, 2 października 2013

VAT i samochody w roku 2014

Od 1 stycznia 2014 roku wchodzi kolejna partia zmian w ustawie o VAT. Pewniakiem jest zmiana dotycząca odliczenia VAT od nabycia pojazdów samochodowych o masie poniżej 3,5 tony.


Ministrstwo Finansów wystąpiło do Komisji Europejskiej w wnioskiem o derogację w sprawie odliczania podatku VAT od pewnej grupy pojazdów. Zmiany miałyby nastąpić o własnie od stycznia 2014. Jeśli jednak KE będzie się spieszyło tak jak MF w sprawie interpretacji indywidualnych, to może się okazać, że wejdą w życie później niż zakłada rząd. Wniosek został utajniony. A co.


czwartek, 26 września 2013

Złe długi u podmiotów powiązanych - VAT

Organy kontrolne fiskusa mają aktualnie na tapecie podmioty powiązane. Chodzi o to, że jeżeli podmioty powiązane handlują ze sobą, a jeden z nich nie płaci zobowiązań w stosunku do drugiego, ma on obowiązek korekty VAT naliczonego na zasadach ogólnych. Jednakże "pokrzywdzony" nie ma prawa skorygować podatku należnego od faktur wystawionych "spokrewnionemu" kontrahentowi" (art. 89a ust. 7 ust. o VAT).

czwartek, 25 lipca 2013

Zakup nieruchomości na kredyt

Dnia 02.07.2013 spółka sfinalizowała zakup nieruchomości. Według aktu nieruchomość kosztowała 7.000.000,00 zł, w tym:
- budynek - 5.000.000,00 zł
- grunt - 2.000.000,00 zł
Budynek jest zasiedlony i przynosi przychody w postaci czynszu - czyli spełnia wymogi ustawowe przyjęcia ŚT do ewidencji. Modernizacja będzie przeprowadzania równolegle do czerpania przychodów z najmu.

Konto środki trwałe w budowie dotyczące tej nieruchomości pokazuje następujące zapisy:

Ustalenie wartości początkowej:
Kwota wydatków pobocznych związanych z zakupem - 50.000,00zł. Należy ją rozbić pomiędzy budynek i grunt. 
Ustalenie proporcji:
- budynek: 5.000.000,00/7.000.000,00=71,43%
- grunt: 2.000.000,00/7.000.000,00=28,57%

50.000,00*71.43%=35.715,00 zł - kwota kosztów przypadająca na budynek
50.000,00*28,57%=14.285,00 zł - kwota kosztów przypadająca na grunt

Wartość początkowa budynku: 5.000.000,00+35.715,00=5.035.715,00
Wartość początkowa gruntu: 2.000.000,00+14.285,00=2.014.285,00

Ustalenie stawki amortyzacji:
Według informacji ze stosownego urzędu, budynek został przyjęty do użytkowania w 1990 roku. Pełna liczba lat między 1990 a 2013 rokiem - 22 lata.
40 - 22 = 18
100/18=5,56% rocznie (amortyzacja rozpocznie się w sierpniu).
(art. 16j ust.1 pkt 4 pdop) - Oczywiście amortyzowany jest wyłącznie budynek.

Kredyt
Na zakup nieruchomości zaciągnięto kredyt:
- na zakup nieruchomości - 4.000.000,00 zł
- na modernizację - 1.000.000,00 zł (uruchamiany na podstawie dyspozycji na konkretne wydatki)
Na 31 lipca bank naliczył i pobrał odsetki - 10.000,00 zł  od uruchomionej części kredytu. Wykorzystano pełną kwotę na zakup oraz 200.000,00 z puli modernizacyjnej.
Proporcja: 200.000,00/4.200.000,00=4,76%
4.000.000,00/4.200.000,00=95,24%
10.000,00*4,76%=476,00 - kwota odsetek będąca częścią inwestycji w toku.
10.000,00*95,24%=9.524,00 - kwota odsetek będąca kosztem.
Proporcje ustalam na dzień naliczenia odsetek. Wraz z wykorzystaniem kolejnych transz, będzie ona zmienna. Od momentu zwiększenia wartości środka trwałego o koszt ulepszenia, całość odsetek będzie stanowiła koszt.




niedziela, 16 czerwca 2013

Złe długi - ewidencja księgowa cz. 3 - księgi dłużnika

Firma X zakupiła od firmy Y usługę marketingową. Usługa nie wypaliła i firma X nie miała kasy na zapłacenie za nią. Data wystawienia 02-01-2013, termin płatności 16-01-2013.
15 lutego upływa 30 dzień od terminu płatności, zatem w lutym należy fakturę wyrzucić z KUP. Operacja na kontach pozabilansowych np 950 - korekta KUP
Koszty uzyskania przychodu za okres: obroty na kontach kosztowych bilansowych minus obroty konta 950 za okres.

15 czerwca mija 150 dzień od daty upływu terminu płatności, a więc w czerwcu:
 Załóżmy, że jednak księgowa się zagapiła, a w sierpniu nastąpił nalot, firma otrzymuje dowód uznania za 690,00 zł (30% z 2300,00) - NKUP!!!
We wrześniu firma opłaciła i karę i fakturę:
I odwróciła korekty:

piątek, 7 czerwca 2013

Złe długi - ewidencja księgowa cz. 2 - księgi wierzyciela

Załóżmy, że firma X sprzedała usługę firmie Y.
Wystawiła fakturę 10.10.2012, termin płatności ustalono na 31.10.2013. Nabywca zakwestionował płatność z uwagi na, powiedzmy, niezgodność z umową. W każdym razie firma Y zapowiedziała, że nie zapłaci. I już.
W księgach X sprawa wygląda tak:
Firma X postanowiła utworzyć odpis aktualizacyjny na wierzytelność z uwagi na kwestionowanie jej przez dłużnika (NKUP).

31 marca upłynął 150 dzień od terminu płatności i wierzyciel skwapliwie skorzystał z korekty VAT należnego.
Prawnicy obu firm wymienili poglądy i dnia 31 maja sporna kasa wpłynęła na konto firmy X.
Księgowa rozwiązała odpis (przychody niepodatkowe):
I odwróciła korektę VAT należnego:
Przyznam, że mam w takiej sytuacji zagwozdkę. Wydaje mi się, że sporządzenie odpisu przed skorzystaniem z korekty VAT jest przedwczesne lub odpis powinien zostać sporządzony w kwocie netto. Kwota VAT, w przypadku braku zapłaty, będzie sobie wisiała na rozrachunkach i psuła wrażenie.
Jeśli istnieją poważne przesłanki, że kontrahent nie zamierza płacić swojego zobowiązania, a wierzyciel odpowiednio to opisze w polityce rachunkowości (którą należy dostosować do nowych przepisów), kwotę korygowanego VAT od razu upchnąć w pozostałe koszty operacyjne.

Gazeta Podatkowa nr 30 15.04.2013 "Ewidencja korekty podatku VAT z tytułu ulgi na złe długi"

niedziela, 19 maja 2013

Złe długi - ewidencja księgowa cz. 1



Ministerstwo Finansów wyraźnie wskazuje dekretacje "pozakosztowe". Kwoty korygowanego VAT są obojętne podatkowo, a do przychodów nie zalicza się zwróconych, umorzonych lub zaniechanych podatków i opłat budżetowych i samorządowych. Przy takim rozwiązaniu istnieje mniejsze ryzyko pomyłkowego zakwalifikowania kwoty korygowanego VAT do przychodów lub kosztów podatkowych.
Pozostaje kwestia, co w przypadku braku zapłaty. O tym kiedy indziej.

Gazeta Podatkowa nr 30 15.04.2013 "Ewidencja korekty podatku VAT z tytułu ulgi na złe długi"

sobota, 4 maja 2013

Leasing finansowy - ewidencja księgowa

Ewidencja leasingu finansowego (podatkowo i księgowo) w programie Symfonia Finanse i Księgowość.

Ewidencja leasingu bilansowo finansowego i podatkowo operacyjnego w nowym poście.

Założenia wg umowy leasingu:
1) wartość rynkowa maszyny 100.000,00
2) wstępna opłata leasingowa (część spłaty kapitałowej) - 25.100,00 netto + 5.773,00 VAT = 30.873,00 zł
3) raty: 35 rat po 2.800,00 netto + 644,00 VAT = 3.444,00 zł
4) łączna wartość opłat leasingowych - 35 x 2.800,00 + 25.100,00 = 123.100,00 zł
5) podział raty na część kapitałową i odsetkową:
125.100,00 - 100.000,00 = 25.100,00
25.100,00 : 35 = 660,00 część odsetkowa
2.800,00 - 660,00 = 2.140,00 część kapitałowa
6) maszynę wydano w styczniu 2013r., po uiszczeniu opłaty wstępnej i w tym samym miesiącu została wprowadzona do ewidencji środków trwałych. Amortyzację rozpoczęto od miesiąca następującego po wprowadzeniu do ewidencji, okres amortyzacji równy jest okresowi trwania umowy. Kwota amortyzacji: 100.000,00 : 36 = 2777,77 zł

niedziela, 14 kwietnia 2013

Sprzedaż używanych środków trwałych



Przykład 1
W 2011 r. zakupiono samochód osobowy o wartości początkowej 20.000,00zł. VAT na fakturze - 4.600,00zł, odliczono 2.760,00zł.
Sprzedano samochód w marcu 2013r. Okres korekty obejmuje lata 2011-2015. Za lata 2011-2012 przysługuje odliczenie. Należy zwrócić 3/5 VAT - 1.650,00zł.

Przyklad 2
W roku w marcu 2012r.  zakupiono samochód osobowy o wartości 10.000,00 zł. VAT na fakturze - 2.300,00, odliczono 1.380,00zł. Samochód sprzedano w marcu 2013r. Należy zwrócić cały odliczony VAT.

niedziela, 24 marca 2013

niedziela, 17 lutego 2013

Ewidencja obrotu towarem w cenach rzeczywistych - zakupu

Koszty zakupu są nieistotne.
Towar - zwis męski. Przyjęto średnią ważoną jako formę kalkulacji rozchodu towaru z magazynu.




Dostawy










PZ nr ilość cena jedn. wartość FVZ nr netto vat brutto
1 100,00 5,00 500,00 52/2013 500,00 115,00 615,00
2 200,00 6,00 1200,00 54/2013 1200,00 276,00 1476,00

300,00 11,00 1700,00
1700,00 391,00 2091,00












Sprzedaż











dokument ilość FIFO LIFO Średnia ważona

Sprzedaż1 wz 170,00 920,00 1020,00 963,90




=100*5+70*6 =170*6 =170*1700/300











netto vat brutto


Marża 20% FVS Fifo 1104,00 253,92 1357,92



FVS Lifo 1224,00 281,52 1505,52



FVS Śr. Waż 1156,68 266,04 1422,72


















Rozliczenie zakupu
Towary- analityka Zwisy
Sprzedaż towarów
500,00 500,00
500,00 963,90

1156,68
1200,00 1200,00
1200,00











































Rozrachunki z dostawcami
VAT naliczony
Wartość sprzedanych towarów w cenie zakupu

615,00
115,00

963,90

1476,00
276,00











































Rozrachunki z odbiorcami
VAT należny


1422,72


266,04










































sobota, 16 lutego 2013

Obrót towarowy

Z pewnego powodu zajęłam się funkcjonowaniem towaru w księgach rachunkowych.
Oto co mi wyszło:



wtorek, 12 lutego 2013

Długi termin płatności jednak popłaca

Jak już wiadomo, w przypadku niezapłacenia faktur o terminie płatności dłuższym niż 60 dni, kwotę netto należy wyksięgować w miesiącu, w którym upływa 90 dzień od daty zaliczenia faktury w koszty.
VAT można odliczyć w okresie otrzymania faktury lub dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych. Mam dalej tłumaczyć?
Przykład:
  • Faktura z terminem płatności 61 dni.
Data wystawienia: 15 luty.
Poczta się obija, podatnik otrzymał ją 1 marca. Pan Prezes wozi kopertę w schowku, gdzie faktura nabiera zapachu choinki o morskim zapachu. Księgowa księguje ją w koszty i odlicza VAT w maju*, np 3-ego.  I liczy 90 dni od 3 maja. Wychodzi początek sierpnia.
Termin płatności:
2013-02-15+61 dni=2013-04-17
Data zaliczenia w koszty 2013-05-03
2013-05-03+90 dni=2013-08-01 
Czyli podatnik musi zapłacić fakturę do końca sierpnia, aby nie pomniejszać KUP.
2013-04-17+150 dni=2013-09-14 - aby ocalić VAT należy zapłacić do końca września. Wilk prawie syty i owca cała. 
  • Ta sama faktura z terminem płatności 60 dni.
Termin płatności upływa 2013-02-15 + 60 dni = 2013-04-16. 
Okres 30 dni od upływu terminu płatności 2013-04-16 + 30 dni = 2013-05-16 Czyli zapłata musi nastąpić do końca maja.

Tak to jest, jak spece od dochodowego nie gadają z vatowcami. Bo chyba nie o to im chodziło. Ten przepis zamiast udrażniać przepływ pieniądza, wręcz go blokuje. No super. Witki mi opadły.

*Na marginesie - koszty uzyskania przychodu potrącalne są w roku, w którym powstały odpowiadające im przychody. Jeśli brak jest takiego powiązania, potrąca się je w roku poniesienia. 



piątek, 8 lutego 2013

Nowe diety za delegacje zagraniczne

Ciąg dalszy poprzedniego postu. Tym razem na tapecie delegacje zagraniczne.

Kwoty stawek oraz limity za nocleg znajdują się w załączniku do rozporządzenia.

czwartek, 7 lutego 2013

Wyższe diety za delegacje krajowe

Od 1 marca 2013 bedzie obowiązywało nowe rozporządzenie  Ministra Pracy i Polityki Społecznej -  w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu  w państwowej  lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

Szczegóły na schemacie. Spodobało mi się ;)






niedziela, 3 lutego 2013

Samochód cz.1 - osobowy

Nastały takie czasy, że firma może nie zatrudniać pracowników, ale samochód musi być. Samochód w ewidencji firmowej nie jest po prostu samochodem. Aby go odpowiednio zaewidencjonować, trzeba przejść ścieżkę decyzyjną.
Szkoda czasu na elaboraty - szybciej robi się schemat:



CDN

wtorek, 29 stycznia 2013

Spóźnienie z płatnością zobowiązań budżetowych a koszty uzyskania przychodu

W związku z poprzednim postem naszło mnie na weryfikację wiedzy w kwestii odsetek za spóźnienie. No i tak:
Przepis* stanowi następująco: "Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów (...) odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych i innych należności, do których stosuje się przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa".
Do należności regulowanych przez Ordynację uważa się
  1. podatki:
  • PIT, CIT, VAT
  • podatek akcyzowy
  • podatki: leśny, rolny
  • podatek od spadków i darowizn
  • podatki od nieruchomości, środków transportowych
  • podatek od gier, PCC
    2.  należności niepodatkowe:
  • składki z tytułu ubezpieczeń społecznych, ub. zdrowotnego, FP i FGŚP
  • wpłaty do PFRON
  • należności celne
  • opłaty środowiskowe
  • wpłaty z zysku przedsiębiorstw państwowych i jednoosobowych spółek skarbu państwa.
Odsetki z tytułu nieterminowego opłacenia wyżej wymienionych należności nie stanowią kosztu uzyskania przychodu.

Księgowanie:
- w momencie naliczenia PK:
Wn Koszty finansowe (analityka - koszty nie stanowiące KUP )  Ma Rozrachunki publicznoprawne
- w momencie zapłaty WB:
Wn  Rozrachunki publicznoprawne Ma Rachunek bankowy

Z kolei do kosztów uzyskania przychodu zaliczamy:
- opłatę prolongacyjną (o ile wykaże się związek z uzyskaniem przychodu, np: odroczenie terminu poprawia płynność firmy)
- odsetki od niepodatkowych należności budżetowych, do których nie stosuje się przepisów Ordynacji (np. opłata za wieczyste użytkowanie i inne związane z czynnościami organu na rzecz konkretnego podmiotu np. opłaty za czynności)
- odsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzeń (chociaż nie są to należności budżetowe, ale ich wypłata regulowana jest przepisami prawa).

Księgowanie:
- w momencie naliczenia PK:
Wn Koszty finansowe (analityka - koszty stanowiące KUP ) Ma Rozrachunki publicznoprawne
- w momencie zapłaty WB:
Wn Rozrachunki publicznoprawne Ma Rachunek bankowy

Do kosztów zalicza się odsetki rzeczywiście zapłacone w momencie ich zapłaty. Jeśli okresy naliczenia i zapłaty będą rożne - wg mnie należy PK księgować w koszty finansowe nie będące KUP, a w momencie zapłaty dokonać przeksięgowania na koszty będące KUP.

Wyjątek od zasady**:
Zaliczenie bezpośrednio do KUP składników majątkowych (o wartości przekraczającej 3500,00 ), których zakładany okres użytkowania nie przekraczał roku, ale faktycznie składnik ten był użytkowany dłużej - 
w pierwszym miesiącu następującym po miesiącu, w którym ten rok upłynął należy:
- zaliczyć te składniki do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych, przyjmując je do ewidencji w cenie nabycia albo koszcie wytworzenia;
- zmniejszyć koszty uzyskania przychodów o różnicę między ceną nabycia lub kosztem wytworzenia a kwotą odpisów amortyzacyjnych, przypadającą na okres ich dotychczasowego używania,
- wpłacić, w terminie do 20 dnia tego miesiąca, do urzędu skarbowego kwotę odsetek naliczonych od dnia zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie składników majątku do dnia, w którym okres ich używania przekroczył rok, i naliczoną kwotę odsetek wykazać w zeznaniu rocznym.
Według wyroku NSA:
 "Nie ma przeszkód, aby naliczone z tego tytułu odsetki zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Zwrócono uwagę, że w sprawie nie wystąpiły odsetki za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych, więc nie miał zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 21 u.p.d.o.p. Określone w art. 16e u.p.d.o.p. odsetki nie są odsetkami z tytułu zwłoki, lecz z tytułu rekompensaty wpływów budżetowych uszczuplonych w wyniku - dozwolonego prawnie - niezakwalifikowania składnika majątku do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych w momencie oddania ich do używania. Zwłoka w tym przypadku wystąpi dopiero, gdy podatnik w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym minął rok używania składnika majątku, nie dokonał wpłaty odsetek, o których stanowi art. 16e ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p. W ocenie sądu pierwszej instancji stanowią one koszt uzyskania przychodu, gdyż nie są objęte wyłączeniem zawartym w art. 16 ust. 1 pkt 21 u.p.d.o.p. Wskazano nie są to odsetki za zwłokę we wpłacie należności budżetowych ani nie są wyliczane w oparciu o zaległą należność, ani też nie są to odsetki, do których stosuje się przepisy ordynacji podatkowej."

   *art. 23 ust. 1 pkt 18 ust. o pod. od os. fiz.
     art. 16 ust. 1 pkt 21 ust. o pod. od os. prawnych
** art. 22e ust. o pod. od os. fiz.
     art. 16e  ust. o pod. od os. prawnych

czwartek, 24 stycznia 2013

Pracownik w kosztach

Pracownik oznacza koszty - koszt wynagrodzenia i koszt składek ubezpieczeniowych płaconych przez pracodawcę ze swojej puli.
Sposób księgowania tych wydatków nazywam "upośledzonym memoriałem", ponieważ co do zasady księguje się je w koszty miesiąca, za który zostały naliczone. O ile zostały zapłacone w terminie przewidzianym przez osobne regulacje - prawo pracy, regulaminy wynagradzania, umowę o pracę, przepisy o ubezpieczeniu społecznym.
Wynagrodzenia - zalicza się do kosztów miesiąca, za który są należne, pod warunkiem, że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji pracownika w terminie - ustalonym w regulaminie wynagradzania, umowie o pracę lub Kodeksie Pracy. Kodeks Pracy ustala maksymalny termin wypłaty miesięcznego wynagrodzenia na 10 dzień następnego miesiąca. Regulamin i umowa mogą ustanawiać wcześniejszy termin, który jest dla pracodawcy wiążący, także podatkowo.
Składki z tytułu ubezpieczeń społecznych, FP i FGŚP - ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych ustala maksymalny termin zapłaty składek na 15 dzień kolejnego miesiąca (dla firm zatrudniających pracowników) i zachowanie tego terminu upoważnia do zaliczenia składek do kosztów w miesiąca, którego dotyczą.

Jeśli pracodawca nie dotrzyma terminów zapłaty, wynagrodzenia i składki stają się kosztami podatkowymi w miesiącu poniesienia. Z drobnym zastrzeżeniem - jeśli wynagrodzenie nie zostało wypłacone terminowo, składki od niego naliczone także są księgowane w KUP w miesiącu poniesienia, mimo że mogą być zapłacone w ustawowym terminie.

Iksiński-bud wypłaca murarzom wynagrodzenia zgodnie z terminem kodeksowym do 10-tego następnego miesiąca.Wynagrodzenie za styczeń zapłacił 08 lutego, a 15 lutego wpłacił składki na konto ZUS (konto zostało obciążone). W takim przypadku zarówno wynagrodzenie jak składki są kosztami stycznia.
W lutym Iksiński miał obsuwkę i wynagrodzenie za ten miesiąc zapłacił 11 marca, natomiast na składki ZUS jakoś uzbierał. W tym przypadku oba wydatki zalicza się do kosztów marca.

Jeśli chodzi o wypłaty z tytułu umów cywilno-prawnych, stają się one kosztem w miesiącu faktycznego poniesienia. Jeśli chodzi o składki naliczone od wartości umów - stosuje się powyższą zasadę.

art.22 ust. 6ba i 6bb ustawy o pod. doch. od osób fiz.

środa, 23 stycznia 2013

Kasiarze zarobią

W związku ze zmianą dotychczasowego rozporządzenia Ministra Finansów dotyczącego kas fiskalnych  (DZ.U. 2012.1382 Zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących) pojawił się "na mieście" problem interpretacyjny.
Minister obniżył próg obrotów zobowiązujących do instalacji kasy o połowę. Istnieje spora rzesza podatników, która za ubiegły rok wykazała obrót* większy niż 20 tys. zł, ale mniejszy niż 40 tys. Pod rządami poprzedniego rozporządzenia nie byli oni zobowiązani do instalacji kasy. Kilka osób doniosło mi, że informacje urzędów skarbowe i część doradców twierdzi, że nie muszą oni instalować kasy, przynajmniej do momentu przekroczenia obrotu 20 tys. plus 2 miesiące. Jednakże niepokoi mnie zapis w nowym rozporządzeniu:

§7.3.W przypadku podatników, którzy:

1)nie przestali spełniać warunków do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia oraz

2)nie zostali zwolnieni z obowiązku ewidencjonowania na podstawie § 2 i § 3

-zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania traci moc z dniem 1 marca 2013 r.
Moim zdaniem podatnicy, którzy w poprzednim roku wykazali obrót mieszczący się w przedziale 20 - 40 tys, powinni od dnia 01 marca 2013r. rozpocząć rejestrację sprzedaży na kasach fiskalnych.

*na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych!

poniedziałek, 21 stycznia 2013

Złe długi, wacikom stanowcze nie

Dochodowy dochodowym, ale VAT rządzi się swoimi zasadami (a raczej autorzy przepisów się nie lubią i nie zechcieli ujednolicić zasad.). Ustawodawca uznał, że to nieładnie, jeśli czynny podatnik VAT, nie płacący swoich zobowiązań, odlicza VAT, którego nie zapłacił, a potem obraca nie swoja kasą.
Postanowiono więc, że jeśli podatnik nie zapłaci zobowiązania wynikłego z faktury w terminie 150 dni od dnia, w którym upłynął termin płatności, w okresie, w którym ten 150-ty dzień upłynął, musi pomniejszyć podatek naliczony o kwotę VAT z niezapłaconej faktury (kwota netto powinna już dawno zostać wyjęta z kosztów). Jeśli tego nie uczyni, a fiskus to namierzy - sankcja wynosi 30% kwoty niesłusznie odliczonego podatku.
Aby powiększyć szanse wyłapania podatników niepłacących długów i zapominających skorygować zaległy podatek, postanowiono, że pokrzywdzonemu sprzedawcy przysługuje tzw. ulga na złe długi - w momencie kiedy nabywca musi zaległy VAT odliczyć, sprzedawca może (ale nie musi) dokonać korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego o kwotę niezapłaconych faktur, donosząc jednocześnie stosownym organom, kto nie zapłacił swoich zobowiązań i kogo należy sprawdzić pod kątem zasadności odliczeń VAT.
W praktyce - jeśli dłużnik wyrobi się z zapłatą do końca okresu, w którym mija te magiczne 150 dni, nie musi dokonywać żadnych ruchów. Jeżeli wyrobi się przed tym, jak wierzyciel złoży deklarację VAT z odliczeniem ulgi, praktycznie uniemożliwia mu ruch, co nie zmienia faktu, że powinien obniżyć VAT naliczony w poprzednim okresie i doliczyć w bieżącym.
Przepisy stanowią także, że częściowa zapłata długu upoważnia do częściowego odliczenia VATu. Proporcjonalną do zaległości kwotę VAT dłużnik musi oddać do budżetu państwa. W momencie zapłaty, doliczy ją na powrót do podatku naliczonego.
Załóżmy, że Iksiński-bud kupił cegły. W prymaprylis mija 150 dzień od upływu terminu zapłaty. Jeśli zapłaci do końca miesiąca - o VAT może być spokojny, nic się nie dzieje, ale jeśli zapłaci np. w Święto Flagi Narodowej, będzie musiał pomniejszyć VAT do odliczenia za kwiecień i doliczyć go w maju (zakładając, że rozlicza się miesięcznie). Ale cegielnia z ulgi nie skorzysta, bo przed dniem złożenia deklaracji VAT-7 dług został zapłacony.
Spłata lub zbycie długu przed dniem złożenia deklaracji wyklucza możliwość skorzystania z ulgi. A na dzień poprzedzający złożenie deklaracji obie strony powinny być czynnymi podatnikami VAT, a dłużnik nie może być w trakcie postępowania upadłościowego lub likwidacji.

Jeśli ustawodawca miał w zamyśle przepchnięcie zatorów płatniczych, to trochę przestrzelił, a na pewno skomplikował życie służbom f-k. Wystarczyło zgrać terminy z obu ustaw podatkowych i skorzystać z krótszego - 30-dniowego. W niczyim interesie jest, aby dłużnik przez prawie 5 miesięcy obracał cudzymi pieniędzmi bez konieczności płacenia odsetek. Przecież nie o to chodziło.

 art. 89a i 89b ustawy o podatku od towarów i usług w nowym brzmieniu

sobota, 19 stycznia 2013

Złe długi, diabeł tkwi w KUPie

Delikwentów nie płacących na czas swoich zobowiązań nie brakuje. Z doświadczenia wiem, że tylko w niewielkim zakresie dotyczy to przedsiębiorców z nadwerężoną płynnością, częściej jest to przejaw konkretnej filozofii prowadzenia firmy. Kasę mam, nie zapłacę, co mi zrobicie.
Ustawodawca postanowił pogonić takim kota na dwóch polach podatkowych - i dochodowym, i VAT. Nie rozumiem tylko, dlaczego na obu tych obszarach zdecydowano się na odmienne rozwiązania.
Jeśli chodzi o podatek dochodowy, to postanowiono wypowiedzieć wojnę kredytowi kupieckiemu (niech przy okazji  banki zarobią na obrotowym). Kredyt kupiecki dłuższy niż 60 dni  został obłożony karą. Udzielanie dłuższych niż 90 dni terminów będzie pozbawione sensu, ponieważ kupujący z terminem przykładowo 120 dniowym i tak będzie musiał 90 dnia od daty zaliczenia w koszty wyksięgować niezapłaconą fakturę. Mimo że terminu nie przekroczył. No chyba, że zaliczył ja w koszty ze sporą obsuwą (będą kombinacje - byle zmieścić się z terminem odliczenia VAT).
I tak: niezapłacenie faktury o terminie płatności krótszym niż 60 dni skutkuje wyksięgowaniem z kosztów kwoty netto takiej faktury w miesiącu, w którym minął 30 dzień od terminu płatności, a faktura nadal pozostaje niezapłacona (VAT naliczony nadal pozostaje w rejestrze). Jeśli warunki zapłaty zakładają termin płatności dłuższy niż 60 dni, w przypadku zalegania z płatnością, kwotę netto należy wyksięgować w miesiącu, kiedy upływa 90 dzień od daty zaliczenia faktury w koszty. Jeśli dokonano płatności częściowej, należy wyksięgować część nieuregulowaną - pozostałą do zapłaty. 
W momencie zapłaty należy doksięgować do kosztów wcześniej odliczoną kwotę. W praktyce wygląda to tak, że jeżeli dłużnik zapłaci do końca miesiąca, w którym mija termin karnego odliczenia nieuregulowanego kosztu, nie musi dokonywać żadnych ruchów. Można więc kilka dni zyskać.
Przykładowo: Iksiński-bud kupił cegły na fakturę wstawioną 15 stycznia na termin 30 dni, który upływa w walentynki. Jeśli nie zapłaci do 16 marca, teoretycznie musi te cegły wyrzucić z kosztów, ale jeśli wyrobi się z przelewem do 31-go marca, nie musi nic w temacie robić. Gdyby zapłacił w kwietniu - od kosztów marca odejmuje wartość netto cegieł, które następnie dodaje do kosztów kwietniowych.
Załóżmy, że ta faktura (zaksięgowana w koszty 15 stycznia) ma 75 dniowy termin zapłaty. Jeśli Iksiński nie zapłaci cegielni do 16 kwietnia (kiedy mija 90 dzień od daty zaliczenia w koszty), będzie musiał pomniejszyć koszty za kwiecień. Analogicznie, jeśli zapłaci do końca kwietnia, nic się nie dzieje, ale przełożenie zapłaty na kolejny miesiąc rozliczeniowy poskutkuje już roszadą.
Zastanawiam się, czy w przypadku rozliczenia kwartalnego trzeba odejmować koszty w jednym miesiącu i dodawać w drugim, należącym do tego samego kwartału. To zapisy czysto kosmetyczne, ale w ustawie nie zastosowano terminu "okres rozliczeniowy" tylko "miesiąc". Wydaje się więc, że niestety trzeba. Myślę, że nie jest konieczne wyksięgowywanie każdej faktury z osobna, a wystarczy dokonać zapisów statystycznych, na podstawie zestawień.

Nowy art.24d w ustawie o pod. doch. od osób fiz. oraz art. 15b w ustawie o pod. doch. od osób prawnych.